czwartek, 2 marca 2017

POWRÓT UPIORA


Szanowni Państwo!

Latem 2015 temu wspólnie, dzięki Państwa zaangażowaniu w wysyłanie maili do posłów i naszej aktywności na sejmowej komisji, udało nam się zablokować pomysł wprowadzenia zakazu przeceniania książek. Wówczas projekt autorstwa Polskiej Izby Książki został zgłoszony do Sejmu przez polityków PSL.

Niestety – wygląda na to, że ten szkodliwy dla Czytelników, czytelnictwa i rynku książki pomysł powraca. Dziś o 12.00 w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się spotkanie, na którym Polska Izba Książki będzie przekonywała do nowej wersji swojego projektu. Będę reprezentował Klub Jagielloński na tym spotkaniu i przekonywał, że rozpatrywanie tej ustawy to bardzo zła propozycja.

Przypominamy – w praktyce, wbrew nieprawdziwym argumentom zwolenników ustawy, projekt ten zwiększy przewagę wielkich sieci nad małymi księgarniami. Szczegółowe argumenty przeciwko projektowi wyliczyliśmy we wtorkowym komentarzu eksperckim Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Znajdą go Państwo tutaj. Zachęcam do lektury i udostępniania tekstu na swoich profilach w serwisach społecznościowych!

Mam nadzieję, że uda nam się przekonać Ministerstwo, by nie przykładało ręki do projektu, który zwiększy na polskim rynku książki przewagę największych podmiotów (w praktyce: głównie zagranicznych) i obniżą konkurencyjność polskich drobnych przedsiębiorców.

Będę starał się regularnie przesyłać Państwu informacje o tym, co dalej z projektem. Po spotkaniu w MKiDN, o 16.30 będę opowiadał o nim w Polskim Radiu 24 – tam usłyszą Państwo pierwszą relację z dzisiejszych konsultacji. Niewykluczone, że znów będziemy musieli poprosić Państwa o mobilizację, by zablokować ten pomysł. Mamy nadzieję, że nadal będziemy mogli na Państwa liczyć.

Z wyrazami szacunku

Piotr Trudnowski

członek zarządu Klubu Jagiellońskiego